Vai bambuss ir videi draudzīgs augs?

Pilnībā. Bambuss ir viens no visātrāk augošajiem augiem pasaulē: nogriežot bambusu, tas izaugs desmit reizes ātrāk kā parastie koki. Bambusa augšanai nav nepieciešams ķīmisks mēslojums, herbicīdi vai pesticīdi.

Salīdzinot, piemēram, ar kokvilnas augiem, bambusam nepieciešams pavisam maz ūdens, lai augtu, un pēc bambusa ražas ievākšanas nav nepieciešama tā pārstādīšana – jauni asni parādās drīz pēc tam, kad ir nogriezti bambusa kāti. Plašās sakņu sistēmas un lapotnes dēļ bambusi novērš pārmērīgas lietus noteces un augsnes eroziju.

Bambusa augi uzņem oglekļa dioksīdu un izdala skābekli fotosintēzes procesa ietvaros, turklāt tieši bambusa augiem raksturīgs viens no efektīvākajiem fotosintēzes procesiem pasaulē.

Kādas ir bambusa viskozes priekšrocības?

Bambusa viskozes tekstilizstrādājumi ir neticami mīksti un zīdaini. Materiāls ir ļoti elpojošs, ar paaugstinātu gaisa caurlaidību, tam piemīt izcilas termoregulācijas īpašības un augsta mitruma uzsūkšanas spēja.

Kā bambuss pārtop tekstilizstrādājumos?

Ir divi veidi, kā bambusu var pārveidot dzijā.

Pirmā ir mehāniskā metode: malšanās procesā ar enzīmu palīdzību bambusu auga koka daļas tiek sadalītas šķiedrā, no kuras tālāk var tikt vērpta dzija. Šis process ir ļoti darbietilpīgs un dārgs.

Otrā metode tiek dēvēta par viskozes ieguves metodi. Bambusa materiāls tiek iegūts tvaicēšanas procesā, un pēc tam tas mehāniski tiek sasmalcināts, lai iegūtu celulozi. Celuloze tiek attīrīta, apstrādāta ar nātrija sārmu un sēroglekli, kā rezultātā rodas plāni viskozes šķiedras pavedieni, no kā pēc tam var veidot audumu. Bambusa viskoze, kas ir iegūta ar šīs metodes palīdzību, ir ļoti mīksta un kalpo kā lielisks materiāls audumam. Būtiski lielākā daļa no visiem bambusa tekstilizstrādājumiem ir iegūti tieši ar šīs metodes palīdzību.

Vai bambusa viskozes izstrādājumi ir droši?

Nātrija sārmu un sēroglekli var ļoti viegli un labi nomazgāt nost no bambusa šķiedras, tāpēc tie nepaliek un nesaglabājas uz tekstilizstrādājumiem, kas ir radīti no bambusa.

Papildu informācijai jānorāda, ka minētās vielas kā ražošanas procesa sastāvdaļa ir plaši izplatītas daudzās nozarēs. Piemēram, nātrija sārmu izmanto pārtikas, papīra, tekstila (t.sk. organiskās kokvilnas) rūpniecībā, dzeramā ūdens, ziepju un mazgāšanas līdzekļu ražošanā. Sēroglekli izmanto arī celofāna ražošanā, kas tiek izmantots pārtikas pakošanā.

Vai bambusa viskozes ražošana ir videi draudzīga?

Atsaucoties uz iepriekšminēto, bambusa augi ir videi ļoti draudzīgi un tiem ir daudz priekšrocību, salīdzinot ar citiem augiem, kas tiek izmantoti tekstilizstrādājumu ražošanā; vienlaicīgi vides slogs rodas atsevišķu ķīmisko vielu lietošanas procesā, kad bambusa materiāls tiek pārveidots dzijā, un var radīt apdraudējumu ražošanā iesaistītajiem darbiniekiem un videi, ja ražošanas process tiek īstenots bezatbildīgi. Labās ziņas ir, ka modernās ražošanas metodes bambusa viskozes iegūšanai no bambusa augiem nodrošina iespēju izvairīties no jebkādu ķīmisku vielu nokļūšanas vidē. Atbilstoši aprīkotās ražošanas telpās viskozes iegūšanas process tiek īstenots kā slēgts cikls hermētiskā konteinerī un visas ķīmiskās vielas, kas ir izmantotas, var pārstrādāt, neļaujot tām nokļūt vidē.


Pirkumu grozs